Wednesday, October 7, 2009

Religia na Bali. Ubud - Lovina (5) Indonezja

Kobiety wchodziły do świątynii zostawiając przy wejściu ceremonialne parasole. Poświęcenie ofiarnej zywności jest zadaniem kazdego Balijczyka. Bogom nalezy się szacunek. To oni chronią ludzi przed demonami.


Koncepcja Wszechświata według mieszkańców Bali nie zmieniła się od wieków. Jeszcze przed przybyciem Hinduizmu na wyspę istniał przeciez podział między dniem, a nocą. Dualizm opanował wszystkie sfery zycia, jak śmierć i zycie, czy światło i ciemność.

Mieszkańcy Bali nie zwalczają zła. Ich energia idzie w stronę zachowania równowagi między pozytywnymi i negatywnymi siłami. W końcu w samym środku tych zywiołów jest nieśmiertelna dusza ludzka zwana atman.

Celem człowieka nie są powtarzające się narodziny w cyklu reinkarnacji. Atman powinien kiedyś połączyć się z najwazniejszym Bogiem. Ofiary dla Bogów są jednym z wielu dobrych uczynków przyblizających kazdego człowieka do ostatecznego stanu moksa = jedności z Bogiem.


Kapłani na Bali są pośrednikami między duchami i Bogami, a ludzmi.

Kapłani zwani Pedanda pochodzą z najwyzszej kasty Brahminów. Oprócz studiowania teologicznych księg i medytacji, biorą udział w każdej waznej ceremonii religijnej.
Przy składaniu ofiar, oczyszczają ludzi za pomocą wody święconej.


Na Bali jest ponad 20,000 świątyń zwanych Pura. Poniewaz liczba Brahminów jest ograniczona, kazda świątynia ma swoich kapelanów zwanych Pemangku. Kapłani ci wywodzą się z prostego ludu. Pemangku dbają o Pura i są zajęcii organizacją niekończących się procesji i świąt.


W Pura Ulun Danu Beratan działało kilku kapłanów.
***
Imperium Angkor w Kambodzy upadło w XIV wieku, ze względu na wielką liczbę kapłanów religijnych. Zabrakło rąk pracy na polach ryzowych.
Bali jest w lepszej sytuacji. Wulkaniczna gleba rodzi bogate i obfite płody rolne, a dwa miliony turystów zostawiają tu góre pieniędzy kazdego roku.No comments:

Post a Comment