Sunday, October 4, 2009

Plemiona górskie. Zakupy u Karen. Tajlandia

Plemiona górskie w Północnej Tajlandii cieszą się wielką popularnością wśród turystów. Wypady organizują setki małych biur podróży w Chiang Mai, Chiang Rai, Pai albo w Mae Hong Son. Pamiętajcie, ze wizyta w takiej wiosce nie wiele rózni się niz wizyta w wiosce w Grecji lub Turcji. Asfaltowe drogi prowadzą już do prawie każdej dziury w Tajlandii. Wszędzie jest prąd i prawie wszędzie telefon ma zasięg.Lubię się szwędać po wioskach plemienny w Północnej Tajlandii. Zbieram "stare szmaty", czyli plemienne tekstylia i bizuterię. Wzdłuz granicy z Birmą na północ od Pai jest kilka wiosek plemienia Karen.

Jedna z tych wiosek lezała w dolinie. Nabyłem tak kilka eksponatów, które dziś zdobią mój dom w Nan.

Wioska wyglądała na opuszczoną, ale kobiety zaraz dojrzały nasze przybycie. Na werandzie jednego z domów rozłożyly swoje "skarby".

Kobiety słabo mówiły po tajsku, ale w liczeniu były doskonałe.


Ten bezowo-popielaty kilim z bawełny zakupiłem po kilku minutowych negocjacjach za 300 baht.

Stałem się równiez właścicielem tej fajki widocznej na zdjęciu. Pani z ręcznikiem na głowie po wypaleniu tytoniu oddała mi ją za drobną kwotę.

Po półgodzinnym pobycie i negocjacjach handlowych, zaczęły nadciagać kolejne kobiety. Miały pięknie haftowane koszule i kolorowe naszyjniki.


Liczbę Karen szacuje się na 400 tysięcy w Tajlandii. W Birmie mieszka ich 7 milionów. Większość Karen wyznaje chrześcijaństwo lub islam.
Karen na Północy Tajlandii wierzą w wędrówkę dusz i liczne duchy zamieszkujące drzewa i pieczary. Jako jedyna grupa plemienna opanowali uprawę tarasową ryzu. Karen na tych terenach osiedlali się juz ponad 200 lat temu.
***
Karen w Birmie słynną z długoletniej walki zbrojnej z wojskową juntą. W Zachodniej Tajlandii znajduje się kilka obozów dla Karen, ofiar czystek etniczych w Birmie. W ostatnich latach rząd USA finansuje ich wyjazdy do Ameryki.6 comments:

 1. Tribu, wpadnij do mnie i cos kup, prosze:)

  ReplyDelete
 2. ooo Tribu przedstawiciel plemienia górskiego:)))))

  ReplyDelete
 3. @Beata
  Masz haftowane kiecki w domu ?

  @Mijka
  Nie pale jednak zielska lub tytoniu, slyby ze mnie goral.

  ReplyDelete
 4. Great post! I want to see a follow up to this topic

  generic paxil

  ReplyDelete