Kunisada, który urodził się w 1786 roku w Edo przeżył 80 lat będąc cały czas aktywnym artystą.
W 1808 roku zaczął pracować jako ilustrator książek dla dzieci. Pięć lat póżniej został uznany w Edo za jedną z „gwiazd” japońskiego drzewotytu – ukiyo-e.
Naliczono prawie 25 000 różnych drzeworytów jakie mistrz Kunisada stworzył przez ponad 50 lat swoje aktywnej działalności.
Kubaki. Aktor. 1861 rok. Gambler. Hazardzista. 1861 rok
Gambler. Hazardzista. 1861 rok
Oprócz aktorów, hazardzistów, gejsz i zapaśników sumo jest kilka drzeworytów autorstwa Kunisady przedstawiających samurajów z Edo.
Kolekcjonowanie ukiyo-e stało się modne już 100 lat temu. Wydaje się, że jest to trend nieprzemijający. Za kilka dziesięcioleci pojawi się zapewne moda na kolekcjonowanie komiksów z czau PRL-u. Jeśli macie jeszcze jakieś Klossy lub Żbiki w domu, zostawcie je wnuczkom.
Tutaj zobaczysz drzeworyty Yoshitoshi ze słynnego cyklu 100 aspektów księżyca.
Mmmmm, bardzo mnie się to podoba!
ReplyDeleteprzepiękne!
ReplyDeletemilo sie czyta Twoj post. ciekawie jest sie oderwac od swojego zycia i zajzec do innych. a co do ubranek... to prawda. nasza corka ma ich mnostwo. niektorych nie zadazyla jeszcze ani razu zalozyc, a juz z nich wyrasta... ale nie jestem szalona:) wszystkie dostalam w prezencie.
ReplyDeletea co do hau. jak mowimy do niej po angielsku to wydaje sie bardziej reagowac niz na inne jezyki. wiec nie hau ale how:)
ReplyDelete@ pewno angielski jest latwiejszy w rozumieniu ;-)
ReplyDeletewarum keine Sprache der Ubermenschen ??
pracowity był;-)
ReplyDeleteczy ja będę mieć wnuki? oto jest pytanie
pozdrawiam miło
Niektóre z tych drzeworytów już widziałam.Znaczy sie :znane nie tylko w Japonii.Powiedz,czym one są malowane.Czy widziałeś je z bliska?
ReplyDelete@Kasia
ReplyDeleteSą wydrukowane na papierze.
Tak widziałem je z bliska wiele razy. Mam je w domu ;-)
dzięki za wizytę
ReplyDeletemiłego dnia
u nas zima nie popuszcza! rozgościła się na dobre