Friday, April 24, 2009

Sekta Mungiki zabija i teroryzuje nadal. Kenia

Spirala przemocy w Kenii nakreca sie powoli od lat. Podczas swoich licznych podrozy w Kenii czytalem codziennie w gazecie The Nation o morderstwach i napadach. Polka mieszkajaca przez lata w Kenii byla tak znerwicowana na ulicach Nairobi, ze przemykala miedzy sklepami jak gazela. "Jesli ktos robi tobie problemy" - mowila - " to za 200 dolarow wynajmiesz policjantow, ktorzy zabija twego wroga".

Policjanci w Kenii maja prawo strzelac, a potem sprawdzac kto byl ofiara.

Sam bylem naocznym swiadkiem takich zdarzen:

- morderstwa w Polnocnej Kenii ( egzekucja z broni palnej ),
- linczu zlodzieja na ulicach Nairobi,
- krwawych zamieszek w Mombasie,
- pogoni i wymiany ognia na ulicach Nairobi,
- cale szczescie, ze bylem tylko raz okradziony.


Moi znajomi w Nairobi robili zawsze zarty na temat Kikuju , nazywajac ich najczesciej zlodziejami. Kikuju to najliczniejsze plemie w Kenii. Ich najslynniejsza formacja jest gang zwany "sekta Mungiki". W czasie zeszlorocznych krwawych starc powyborczych sekta bila skutecznie zwolennikow Raila Odinga.


Sekta zrobila sobie krwawa jatke w wiosce Gathaithi niedaleko Nairobi. W poniedzialek, w nocnym napadzie zabili 29 osob. Policja aresztowala ponad 60 podejrzanych. Wielu Kenijczykow nie wierzy jednak, ze policja bedzie skuteczna w walce z gangiem. Sekta nazywana juz mafia ma sie dobrze, choc byla juz zdegalizowana w 2002 roku.

Prezydent Mwai Kibaki nawoluje policje do radykalnych krokow w celu rozbicia grupy. Ale czy fatalnie oplacanii policjanci beda nastawiac karku ?

Mungiki teroryzuja wlascicieli sklepow na prowincji i pobieraja haracz nawet od kierowcow na drogach. Czy rzad, ktory nie kontroluje polnocnych polaci kraju, moze skutecznie walczyc z tysiacami bandytow ?

W Kenii mozna kupic nielegalna bron palna w kazdym miescie. Od wielu lat tysiace karabinow maszynowych i pistoletow naplywa szerokim strumieniem z Somali, Etiopii i Ugandy.

Walka z Mungiki nie bedzie latwa. Jej czlonkowie przestali cpac prochy i scieli dready. Teraz wielu z nich operuje w Nairobi noszac eleganckie garnitury. Spoleczenstwa w Afryce ulegaja ciaglej transformacji. Tribalizm, ktory jest zmora Afryki, bedzie powoli degradowal kraje, ktore byly stworzone przez Europejczykow w zaciszu dziewietnastowiecznych gabinetow.

No comments:

Post a Comment