Bali nie rozni sie pod tym wzgledem od obyczajow panujacych na wyspie Sumba i posrod innych animistycznych spoleczenstw archipelagu. Odprawienie zmarlego w zaswiaty wedlug bogatego rytualu jest zawsze wazne posrod religii z wyolbrzymiona rola duchow zmarlych przodkow.
W miejscowosci Ubud kaplanii ustalili dzien 8 wrzesnia za najlepszy moment do odprawienia zmarlych w zaswiaty. Klan naszego znajomego zegnal w ten dzien 6 zmarlych osob. Jak sie pozniej okazalo, w ten sloneczny wtorek mialo miejsce wiecej pogrzebow w Ubud.
Po porannych modlach w swiatynii, na ulicy zaczal formulowac sie orszak. Kaplan poswiecal kolumne.
Ja mam nadzieję, że oni potem nie odkopują tego nieboszczyka z okazji odprawiania go w zaświaty?
ReplyDelete@Athena
ReplyDeleteMam rozne informacje. Nie sa sprzeczne, ale musze to zbadac jeszcze na miejscu.
Jedna z najczesciej powtarzanych wersji jest:
palenie zmarlego w krematorium ( nie widzialem ) przed ceremonia pogrzebowa. Popiol i na pol zweglone kosci wklada sie do BYKA, ktorego tez sie pali ;)
Jutro dodam w blogu takiego BYKA.
Tak chyba bywa na północy wyspy - na południu najczęściej jest jednak ciało (a raczej jego pozostałości). Dopiero potem spala się je na stosie pogrzebowym. Podobnie byk - on również jest charakterystyczny dla północy- zwykle bywa to rodzaj tronu czy lektyki (oni nazywaja to po ang. tower), na której umieszczone zostaje ciało zmarłego. Poza tym sam obrządek i poszczególne elementy ceremonii zależą oczywiście przede wszystkim od zamożności rodziny. Brałam udział w ceremonii pogrzebowej na południu i otrzymałam takie właśnie wyjaśnienia;)
ReplyDelete@Ania
ReplyDeleteDzieki za wyjasnienia.
Wlasnie, w tronie lub byku ( moze tez byc inne zwierze ) znajduja sie pozostalosci ciala.
Tak, ceremonie roznia sie ze wzgledu na zamoznosc rodziny.