Sunday, November 14, 2010

Borobudor - największa świątynia na świecie. Indonezja

Borobudur o świcie to niezapomniane przeżycie. Borobudur to budowla - kameleon. Jedni nazywają ją - świątynią, inni - stupą, a jeszcze inni piramidą. Rację mają wszyscy - Borobudor ucieka wszelkim definicją i przy próbie klasyfikacji architektonicznej pasują tu wszelkie określenia.
Jest to pomnik pozostawiony nam przez pokolenia żyjące na wyspie Jawa 1300 lat temu.Buddyści określili w Borobudor swoją głęboką wiarę i uhonorowali swojego nauczyciela wznosząc konstrukcję z 55 tysięcy metrów sześciennych kamienii.

W odróżnieniu od innych wielkich religii nie zbudowali tu hali lub ołtarzy dla kapłanów. Nikt nie miał prawa manipulować duszami wiernych i wykorzystywać religi dla swoich celów. Każdy może wspiąć się po schodach i oddać hołd Buddzie, zagłębić się w medytacji.

Manuszi Budda w niszy na pierwszym tarasie.


Borobudur jest najbardziej demokratyczną świątynią świata. Nie ma tu drzwi, które bronią dostępu do pomieszczeń dla wybrańców. Nie ma też złota, które trzeba chronić przed złodziejami.
Jest zawsze tylko człowiek i jego uczynki.
Jawajczycy z VIII wieku musieli być mądrymi ludzmi.


5 comments:

 1. To jedno z tych miejsc, które jest u mnie bardzo wysoko na liście "must see"

  ReplyDelete
 2. wydłuża się z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc;)

  ReplyDelete
 3. @Ania

  też mam takie wrażenie.
  dotyczy to również mojej listy "must see"

  ReplyDelete
 4. Tak, to miejsce też muszę kiedyś zobaczyć. Widziałem je na wielu zdjęciach i zawsze robiło na mnie wielkie wrażenie. Piękne.

  ReplyDelete