Sunday, May 29, 2011

Tym razem Lech Wałęsa miał racje.

Jedna z największych ikon światowej polityki, elektryk, który miał czelność przeciwstawić się Imperium Zła zignorowal prezydenta USA. Wałęsa z pełna premedytacja nie przyjął zaproszenia Obamy na wspólne spotkanie z grupą polskich polityków i weteranów Solidarności.

Lewicowy polityk zza oceanu nie może liczyć na miłość Wałęsy jak obaj Bushowie i Ronald Reagan. Obama nie zrobił do tej pory nic dla Polski, dlaczego więc Wałęsa jako osoba prywatna miałby pozować z nim do zdjęcia.
W tłumie umizgujacych się polityków Wałęsa zachował trzeźwy punkt widzenia i pełna autonomie.
Polscy politycy juz zapomnieli jak Obama grał w golfa w dniu pogrzebu Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, wykazując się komplentnym brakiem taktu.
Macie gaz łupkowy ?Przez okres 2,5 roku swojej kadencji Barack Obama traktował Polskę jako kraj trzeciej kategorii i umizgiwał się do Rosji.
Waszyngton kieruje sie swoimi interesami i jest oczywiste, ze wizyty Obamy w Brazylii, Indonezji, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Indiach, czy Chinach mają wieksze znaczenie gatunkowe dla Amerykanów niż odwiedziny małej Polski.
Tylko sprawa potencjalnego wydobycia gazu łupkowego w Polsce była siłą sprawcza wizyty Obamy. Administracja prezydenta "doczepiła Polskę" jako ostatni etap europejskiej podróży.
Miejsce wasze 25.

Polska podobnie jak cała Europa traci na znaczeniu poprzez procesy demograficzne.
W światowym handlu mierzonym poprzez eksport Polska zajmuje obecnie 25 miejsce ( dane z roku 2010 ) z wartościa 161 miliardów dolarów. Jest to 1-procentowy udział światowy ( 1,07%), który będzie się kurczył z biegiem lat.
Chyba, że Polska postawi na edukacje, nowe technologie, zlikwiduje ZUS i zniesie przywileje zawodowe wielu grup. Ale w to chyba nikt nie wierzy ?

Przed Polska sa takie potegi handlowe jak :
12 miejsce/ Singapur ( 5 milionów mieszkanców ) - wrtość eksportu 351 miardów USD,
17/ Arabia Saudyjska - 235 miliardów USD,
22/ Emiraty Arabskie - 196 miliardów USD,
23/ Malezja - 193
24/ Tajlandia - 191
Nie wiadomo, czy kolejni amerykańscy prezydenci będą mieli powody do odwiedzin Polski. Komunizm już upadł, a nowe gospodarcze tygrysy są w Azji.
Chyba, że kolejni talibowie wylądują w Klewkach...

7 comments:

 1. Witaj
  Co do gazu łubkowego mało ludzi wie "czym to pachnie". Rzuć proszę okiem na to
  http://www.youtube.com/watch?v=dZe1AeH0Qz8&feature=player_embedded
  a wtedy, być może, podobnie jak ja zauważysz po raz kolejny, jak łatwo jest mediom i łajdakom na stołkach kręcić ludźmi.

  Jesteśmy peryferyjną bananową republiką. Niestety nie prędko się to zmieni. Chociaż, kto wie?

  ReplyDelete
 2. Nie śledzę od jakiegoś czasu polityki i tego co się w kraju dzieje. Wczoraj przypadkiem dowiedziałem się, że Obama był w Polsce (dostał grę Wiedźmin 2 od premiera - stąd wiem :-)). Mało interesujący kolo. I faktycznie - Wałęsa pokazał lwi pazur i dobrze zrobił.
  :-)

  ReplyDelete
 3. Mnie osobiście zachowanie Lecha Wałęsy wcale nie zdziwiło, a tylko rozśmieszyło, bo to cały on :)

  Zastanawiam się jedynie co takiego Barack Obama miał zrobić dla Polski według Ciebie i jescze - co zrobili w tm kontekście inni przywódcy?

  ReplyDelete
 4. @Andrzej

  dzieki, za link. Zaraz rzuce okiem na niego :)

  @widmowy

  hehe...wiem, ze tniesz w Wiedzmina 2 ;) Nie warto tracic czasu na polityke.

  @Pistacjowy

  Obama namawia biedne kraje postkomunistyczne do pomocy dla Afryki Polnocnej w Warszawie:)
  Szuka dalszych jelenii w Europie do wykorzystania ich potencjalu dla wlasnych korzysci (amerykanskich koncernow, ktorych jest zakladnikiem.)

  Jednego znalazl w minionym tygodniu - Camerona, ktory podpisal pomoc dla Tunezji i Egiptu w wysokosci 110 milionow funtow, w momencie gdzie rzad w Londynie wysprzedaje nawet drogie wina ze swojej piwnicy, aby zaoszczedzic kazde 1oo funtow.

  Inni starzy prezydenci zwalczali Rosjan, a Bush syn byl nawet 3 razy w Polsce. Polska zostala przyjeta do NATO.

  Dla Obamy Polska ma znaczenie podobne jak Kostaryka, wiec nie wiadomo po co w ogole przylecial.
  Aha..Kostaryka nie ma gazu lupkowego...zapomnialem...

  ReplyDelete
 5. Obama slabiak, ale i tak prezydent kraju, w ktorym prawie kazdy stan jest silniejszy od Polski. Niech im tam wszystkim idzie na zdrowie :-)

  ReplyDelete
 6. @Jurcio

  Jak kazdy US prezydent jest na uslugach koncernow, tylko nie rozumiem po co sie ciagle spotyka z tym Pejsbukiem. Moze Ty wiesz ?

  ReplyDelete
 7. Nie wyznaje sie w tych ukladzikach :-)

  Tribu, tych fotek tutaj http://tribudragon.wordpress.com/ chyba nie robisz telefonem komorkowym? ;-)

  ReplyDelete