Thursday, May 26, 2011

Auto riksza.

Auto riksze są popularne w kilku azjatyckich krajach.
Jest to doskonały środek lokomocji miejskiej w dużych zatłoczonych miastach.
Auto riksze były kiedyś symbolem krajów Trzeciego Świata. Dziś mają szansę stać uniwersalnym środkiem lokomacji w wielu aglomeracjach na świecie.
Od czterech latach auto riksze goszczą na ulicach Amsterdamu i Hagi. Holendrzy importują je z Azji i wyposażają w silniki spełniające wyśrubowane normy emisji spalin w Europie.

Dla wiekszości przybyszów z Europy i Ameryki azjatyckie auto riksze są głównie atrakcją turystyczną. W Bangkoku przejazd trzy - kołowym samochodzikiem jest często droższy niż taksówką z klimatyzacją. Turyści lubią przepłacać za serwis.


W tajskich miastach Pitsanulok i Ayutthaya auto riksze mają opływowe kształty i większe modele mogą zabierać nawet 9 - 10 pasażerów.


W stolicy Indonezji auto riksze nazywane są bajaj. Są w kolorze pomarańczowym i wpisują się na stałe w pejzaż zakorkowanej Dżakarty. Dziwne jest, że rząd indonezyjski nie propaguje auto riksz w innych wielkich miastach archipelagu.


Indyskie auto riksze należą do klasyki gatunku. W Indiach są nawet w najmniejszych mieścinach i wioskach. Niestety są mniej wygodne od tajskich tuk tuk. Przestrzeń dla pasażera jest mniejsza. Kolorystyka ich jest również nudna. Najczęściej czarno-żółte lub zielono-żółte.
2 comments:

  1. Atrakcja turystyczna w BKK - przejazd autorikszą :) Byłam nieźle zdziwiona jak przy poszukiwaniu biletów z Polski do Tajlandii w 2009 r. trafiłam na super ofertę wycieczki - "Tuk tuk experience" za jakąś niewiarygodną cenę (nie chcę oszukiwać, bo dokładnie nie pamiętam, ale szło to w co najmniej dziesiątki dolarów :) To dopiero było przepłacanie...

    ReplyDelete
  2. @Ewa

    Zgadza sie. Taki "tuk tuk experience" jest popularny szczegolnie w Chiang Mai. Jest to zazwyczaj kolumna 15 - 20 tuk tukow wiozacach zachodnich emerytow prowadzona przez policjanta na motorze.

    ReplyDelete