Monday, September 25, 2017

Nowy 10 funtowy banknot polimerowy

Dzis wpadly mi w rece pierwsze nowe "dziesiatki" To juz drugi nominal wykonany z polimeru w Zjednoczonym Krolestwie.


Jak wiadomo, plastykowe banknoty sprawdzaja sie w krajach tropikalnych, gdzie "zywot" papierowych pieniedzy jest niezwykle krotki ze wzgledu na panujacy tam klimat.

Na poczatku lat 80-tych polimerowe banknoty pojawily sie w Kostaryce i na Haiti, ale owczesna technologia kladzenia farb na banknotach zawiodla i pod wplywem wilgoci tusz schodzil z pieniedzy.

W 1996 roku Bank Australii zakonczyl proces wprowadzania plastikowych banknotow o wszystkich nominalach. Byl to pierwszy kraj, ktory zastapil calkowicie "papier".

Rok pozniej Bank Tajlandii wypuscil niebieski banknot o nominale 50 baht, ktory byl w obiegu przez wiele lat rownolegle z papierowa wersja. Od dluzszego okresu plastikowe 50 baht jest juz prawie niespotykane w Tajlandii. Polimery nie zawojowaly Tajlandii.

Od 2000 roku coraz wiecej krajow decyduje sie na wypuszczanie banknotow z polimeru, ale sa to najczesciej pojedyncze nominaly, jak np. meksykanskie 20 peso.

Czy polimer zastapi calkowicie papier na swiecie ? Chyba nie. Wczesniej banknoty calkowicie znikna - zastapione przez platnosci elektroniczne.

Za 50 lat wszystkie banknoty beda mialy zapewne wartosc tylko kolekcjonerska.
Cieszmy sie wiec gotowka, poki jest ona dostepna !


2 comments:

  1. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    ReplyDelete
  2. Pierwszy raz słyszę o takim banknocie ale to zapewne dlatego, że mnie w głównej mierze interesują monety. Jako początkujący numizmatyk dopiero zaczynam zbierać moją kolekcję. Bardzo również podobają mi się srebrne monety od https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety i to głównie je posiadam u siebie.

    ReplyDelete