Friday, March 22, 2013

Tau Tau cmentarzysko w Londa. Sulawezi

Cmentarzysko w wiosce Londa z drewnianymi rzeźbami tau tau ustawionymi w galerii skalnej jest jednym z symboli Tana Toraja. Rzeźby przedstawiają zmarłych przodków, a walające się po ziemi czaszki ludzkie i rozbite stare trumny mają przekonać turystów, że jest to miejsce bardzo antyczne.Scenografia jest jak z horroru brytyjskiej wytwórni filmowej Hammer Film. Śp. M. Jackson mógł tu z powodzeniem kręcić swoje teledyski w latach 80-tych.


Skała w której wnętrzach, w naturalnych i sztucznie wydrążonych pieczarach spoczywają setki ludzi ma niewinny wygląd z dystansu. 50 - metrowa pionowa ściana ma kilka metrów nad ziemią galerię, w której ustawione są tau tau.


Drewniane rzeźby w naturalnej skali przedstawiają zmarłych dostojników pochodzących z najwyższej kasty.


Tylko najbogatsze rodziny mogą sobie pozwolić na luksus wystawienia tau tau dziadkowi lub babci. Przywilej ten jest wart złożenia w ofiarze co najmniej 12 bawołów podczas ceremonii pogrzebowej.
Nie każdy właściciel czaszki został pośmiertnie "oznaczony" tau tau.Przy wejściu na cmentarzysko jest sklep z pamiątkami i nowymi tau tau na sprzedaż. Duże tau tau kosztują tysiąc dolarów.
Biznes pogrzebowy jest dochodowy pod każdą szerokością geograficzną.


No comments:

Post a Comment