Thursday, April 19, 2012

Victoria Memorial Kalkuta.

Brytyjska Królowa Wiktoria panowała ponad 63 lata. Podczas jej rządów jej poddani na pięciu kontynentach rodzili się i umierali.
Kiedy zmarła w 1901 roku budowano już wiele wspaniałych kompleksów architektonicznych zwanych Victoria Memorial. Jeden z takich pomników powstał w Kalkucie.


Victoria Memorial w Kalkucie.


Victoria Memorial sprawił na mnie duże wrażenie. Budynek zaprojektowany przez sir Williama Emersona był budowany przez 15 lat. Masywny hol o długości 103 metrów i wysokości do 56 metrów pomieścił w dniu inauguracji, w 1921 roku setki ważnych osobistości Brytyjskiego Imperium. Londyn nie wydał na jego budowę ani jednego penny. Całe kasa na budowę pochodziła z indyjskich podatków.


Bryła budynku i ogród nie ustępuje podobnym budowlom w Świecie Białego Człowieka, wszak Kalkuta była stolicą Brytyjskich Indii przez kilka dekad. Ogród z pomnikami Królowej Wiktorii i lorda Curzona jest jednym z największych publicznych parków w całej Azji.


Muzeum wypełnione obrazami olejnymi i arefaktami z epoki kolonialnej oraz nieprzerwanym strumieniem wycieczek szkolnych z całego Bengalu jest warte odwiedzin.


Łuk Triumfalny króla Edwarda VII.


No comments:

Post a Comment