Friday, September 18, 2009

Kaplan rozpoczyna ceremonie pogrzebowa. Wyspa Bali Indonezja

Na wyspie Bali tylko bogate rodziny moga pozwolic sobie na wyprawienie kosztownej ceremonii pogrzebowej natychmiast po smierci czlonka klanu. Czesto od zgonu czlowieka do jego pogrzebu mijaja dlugie tygodnie. W tym czasie zwloki spoczywaja zakopane na terenie rodzinnej ziemii, a krewni nieboszczyka zbiera gotowke na ceremonie pogrzebowa.


Bali nie rozni sie pod tym wzgledem od obyczajow panujacych na wyspie Sumba i posrod innych animistycznych spoleczenstw archipelagu. Odprawienie zmarlego w zaswiaty wedlug bogatego rytualu jest zawsze wazne posrod religii z wyolbrzymiona rola duchow zmarlych przodkow.

W miejscowosci Ubud kaplanii ustalili dzien 8 wrzesnia za najlepszy moment do odprawienia zmarlych w zaswiaty. Klan naszego znajomego zegnal w ten dzien 6 zmarlych osob. Jak sie pozniej okazalo, w ten sloneczny wtorek mialo miejsce wiecej pogrzebow w Ubud.

Po porannych modlach w swiatynii, na ulicy zaczal formulowac sie orszak. Kaplan poswiecal kolumne.

4 comments:

 1. Ja mam nadzieję, że oni potem nie odkopują tego nieboszczyka z okazji odprawiania go w zaświaty?

  ReplyDelete
 2. @Athena

  Mam rozne informacje. Nie sa sprzeczne, ale musze to zbadac jeszcze na miejscu.

  Jedna z najczesciej powtarzanych wersji jest:
  palenie zmarlego w krematorium ( nie widzialem ) przed ceremonia pogrzebowa. Popiol i na pol zweglone kosci wklada sie do BYKA, ktorego tez sie pali ;)

  Jutro dodam w blogu takiego BYKA.

  ReplyDelete
 3. Tak chyba bywa na północy wyspy - na południu najczęściej jest jednak ciało (a raczej jego pozostałości). Dopiero potem spala się je na stosie pogrzebowym. Podobnie byk - on również jest charakterystyczny dla północy- zwykle bywa to rodzaj tronu czy lektyki (oni nazywaja to po ang. tower), na której umieszczone zostaje ciało zmarłego. Poza tym sam obrządek i poszczególne elementy ceremonii zależą oczywiście przede wszystkim od zamożności rodziny. Brałam udział w ceremonii pogrzebowej na południu i otrzymałam takie właśnie wyjaśnienia;)

  ReplyDelete
 4. @Ania

  Dzieki za wyjasnienia.

  Wlasnie, w tronie lub byku ( moze tez byc inne zwierze ) znajduja sie pozostalosci ciala.

  Tak, ceremonie roznia sie ze wzgledu na zamoznosc rodziny.

  ReplyDelete